FOTOGALÉRIA / PHOTO GALLERY

 

VI. ročník „Košútskeho hudobného kľúča“

Pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja Dr. h. c. Ing. Tibora Mikuša, PhD. bolo nám potešením organizovať už 6. ročník festivalu Košútsky hudobný kľúč. Dnes azda oveľa viac ako v minulosti narastá význam folklóru. Folklórny tanec, spev ako i tradičný kroj púta nielen pre svoju malebnosť, ale aj pre svoju výpovednú hodnotu o kultúre a spôsobe života ľudu, ktorý ich vytvoril. „Košútsky hudobný kľúč“ má významné postavenie medzi domácimi podujatiami, ktoré rozvíjajú ľudovú kultúru nášho národa svojou jedinečnosťou a charakterom aj za hranicami Slovenskej republiky. Jej poslaním je zaspievať a rozvíjať lásku k tradíciám a duchovno-kultúrnym hodnotám, upevňovať vzťahy medzi slovenskými sociálnymi zariadeniami a klientmi ako aj nadväzovať nové kontakty z krajín V-4. Náš festival umožnil hendikepovaným klientom prezentovať svoje umenie, tancovať, rozdávať radosť a nadväzovať priateľstvá. Krásny umelecký zážitok poskytli klienti nasledovných zariadení: DSS Medveďov, DSS Horný Bar, DSS Jahodná, DSS Rohov, DSS Senica, DSS Holíč, DSS Šintava, DSS Skalica, DSS Sereď, DSS Lehnice, DSS Veľký Meder, DSS Košúty, Zámeček Střelice z Česka, Dr. Piróth Otthon a MERI Tatabánya z Maďarska.

Dovoľte mi, aby som vyjadrila úprimnú vďaku organizátorom za prípravu tohto festivalu. Tento projekt vznikol vďaka finančnej podpore Henkel Slovensko.

Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013) Košútsky hudobný kľúč VI. ročník (2013)  

"Medzinárodný WorkShop II. ročník (2013)

Pod záštitou predsedu TTSK v dňoch 1. a 2. októbra 2013 DSS pre dospelých v Košútoch organizovalo v spolupráci s OZ ZENIT pre inštruktorov pracovnej terapie z domovov sociálnych služieb Trnavského kraja a partnerských organizácií v rámci krajín V-4 II. Medzinárodný workshop

„ Ekológiou k tvorivosti klientov sociálnych zariadení“.

Ochrana prírody a využitie druhotných surovín je v možnostiach každého z nás. Z týchto druhotných surovín umom, šikovnými rukami, kreativitou sme vytvárali dekoračné, úžitkové predmety, dokonca didaktickú pomôcku.

Z DD a DSS Holíč nás zasvätili do tajov recyklácie papiera, z ktorého vyrábali rôznofarebný ručný papier.

DSS Borský Svätý Jur vyrábalo zo sádrokartónového materiálu obrazy a svetelnú reťaz využitím PET fliaš.

Mgr. Mária Wirth, PhD. z Memory centra Bratislava z opotrebovaného šatstva a textilu šila rôzne kreatívne hračky pre deti a dospelých.

Maďarsko zastupovalo MERI Tatabánya výrobou šperkov, náušníc, brošní, retiazok z farebných PET fliaš.

DSS pre dospelých v Košútoch recyklovalo drevenú debničku náterom a servítkovou technikou. Na vyhotovenie dekoračnej dózy sme použili farebné časopisy a letáky. Nami vyhotovená viacúčelová didaktická pomôcka slúži ako hračka pre deti, u ktorých rozvíja tvorivosť, fantáziu a myslenie, pre dospelých na precvičovanie jemnej motoriky. Použiť sa dá aj v terapeutickej praxi na tréning pamäti najmä u ľudí trpiacich Alzeimerovou diagnózou v počiatočnom štádiu, na zlepšenie kognitívnych schopností.

Druhý deň zahájilo DSS Lehnice svojimi čarokrásnymi drevenými hračkami a magnetkami.

Druhé zariadenie z Maďarska Dr. Piróth Endre Szociális Otthon Táplánypuszta vyrábalo ozdobné a dekoračné predmety z PET fliaš a plechoviek na nápoje.

Hodnotenie tohto stretnutia citujeme z našej kroniky: „Skvelý nápad, to čo bolo potrebné, to sa počas týchto dvoch dní udialo - všetci ukázali to najlepšie zo svojej práce a boli skvelou inšpiráciou pre ostatných. Ďakujeme za pozvanie: DD a DSS Holíč.“

Medzinárodný WorkShop II. ročník (2013) Medzinárodný WorkShop II. ročník (2013) Medzinárodný WorkShop II. ročník (2013) Medzinárodný WorkShop II. ročník (2013) Medzinárodný WorkShop II. ročník (2013) Medzinárodný WorkShop II. ročník (2013)